Postupak kod smrtnog slučaja
Postupak prijave smrtnog slučaja razlikuje se zavisno o tome je li osoba preminula kod kuće ili bolnici. Prijava smrtnog slučaja matičnom uredu razlikuje se ovisno o tome je li osoba umrla u stanu ili zdravstvenoj ustanovi. Umrla, odnosno mrtvorođena osoba ne smije se pokopati ili kremirati dok se nad njom ne obavi pregled.
SMRTNI SLUČAJ U STANU ILI KUĆI
Kada se dogodi smrtni slučaj u stanu ili kući, potrebno ga je prijaviti u što kraćem roku i bez odgađanja. Smrt su dužne prijaviti osobe koje su živjele u zajednici s umrlom osobom, srodnici ili susjedi, a ako takvih nema svaka osoba koja za nju sazna.
Postupak je sljedeći:
- nazvati službu Hitne pomoći (194) ili policiju (192).
- službene osobe pozvat će mrtvozornika.
- mrtvozorniku je potrebno osigurati pristup preminuloj osobi, pripremiti liječničku dokumentaciju ako je preminula osoba bolovala, kao i sve matične podatke o umrloj osobi, kako bi izdao potvrdu za ukop i prijevoz.
- nakon popunjavanja prijave o smrti, mrtvozornik izdaje dozvolu za pokop umrloga.
- obratiti se ovlaštenom pogrebnom poduzeću, pogrebnom prijevozniku ili posmrtnoj pripomoći (ako pokojnik ima ugovorenu posmrtnu pripomoć, ponijeti osobnu iskaznicu pokojnika).
- sve dokumente koji se odnose na prijavu smrtnog slučaja, a koje je izdao mrtvozornik odnijeti u matični ured radi prijave i upisa pokojnika u matičnu knjigu umrlih.
SMRTNI SLUČAJ U ZDRAVSTVENOJ USTANOVI
Ako smrt nastupi u zdravstvenoj ustanovi na teritoriju BiH potrebno je:
- javiti se na odjel na koji je osoba bila primljena.
- dati sve lične podatke o umrloj osobi kako bi se mogla izvršiti prijava matičnom uredu.
- na bolničkom odjelu (patologiji, a ne na odjelu gdje je osoba ležala) ostaviti odjeću u kojoj će pokojnik biti pokopan.
- ugovoriti pojedinosti prijevoza, opreme i ukopa s ovlaštenim pogrebnim preduzećem ili prijevoznikom ili posmrtnom pripomoći ili se obratiti ovlaštenom pogrebnom preduzeću, pogrebnom prijevozniku ili posmrtnoj pripomoći.
Ako se tijelo preminule osobe ne preuzme u roku od 24 sata, zdravstvena ustanova zaračunat će posebnu naknadu za svaki idući dan od propisanog roka. Osobe koje umru u zdravstvenoj ustanovi mora se izvršiti obdukcija radi utvrđivanja uzroka smrti. Na zahtjev uže porodice i u sporazumu s načelnikom zdravstvene
ustanove i patologom može se odlučiti da se obdukcija ne provodi.
OBAVEZNA OBDUKCIJA
Obdukcija se mora provesti u sljedećim slučajevima:
- ako se radi o neprirodnoj smrti ili smrti nepoznatog uzroka.
- ako smrt nastupi tijekom dijagnostičkog ili terapijskog zahvata.
- ako smrt nastupi u roku od 24 sata od prijema osobe u zdravstvenu ustanovu.
- ako je osoba sudjelovala u kliničkom ispitivanju lijeka ili medicinskog proizvoda, odnosno drugom znanstvenom ispitivanju u zdravstvenoj ustanovi.
- u slučaju smrti osobe čiji se dijelovi tijela mogu uzimati radi presađivanja u svrhu liječenja u skladu sa posebnim zakonom.